Czyli jak zrodziła się pasja

O najdawniejszych inspiracjach

W moich żyłach płynie krew gawędziarzy. Mój pradziad Józef był filologiem i erudytą. Pasję opowiadania historii zaszczepił mojej ukochanej babci Krysi, której piękne bajki i baśni żywiły moją dziecięcą wyobraźnię malowniczymi scenami odległych krain i ludów. Ojciec mój wdał się zarówno w swoją mamę i dziadka. Został filologiem i poetą. Kiedy w górskich schroniskach snuł opowieści przy płonącym kominku zbierały się gromady słuchaczy.

Tę pasję do języka mówionego i opowiadania historii odziedziczyłem po przodkach. Kontynuuję tradycję i staram się ją rozwijać. Nieustannie poszukuję nowych wzorców, ale nie boję się zgłębiać przeszłości. Owe poszukiwania doprowadziły mnie aż do najstarszych zapisanych tradycji słowa.

Trzeba bowiem pamiętać, że od niepamiętnych czasów sztuka pięknego wysławiania się wchodziła w kanon umiejętności wymaganych od osób udzielających się w życiu publicznym. To dzięki retoryce stanowiono lub odrzucano prawa. To retoryka wynosiła polityków na najwyższe urzędy. W końcu to dzięki retoryce kształtowały się najważniejsze idee i wartości naszej cywilizacji.

Czy jest miejsce dla retoryki w konferansjerstwie?
Oczywiście! Zasadniczą rolą konfernsjera jest przecież pięknie mówić. Mówić tak, aby być słuchanym. Utrzymywać uwagę publiczności i w razie potrzeby kierować ją na odpowiednie tory.

Czy dziś ta wspaniała sztuka została zupełnie zapomniana?
Z całą pewnością - nie. Pojedyncze nuty dawnej szkoły pobrzmiewają nieśmiało we współczesnej nauce, publicystyce, polityce i reklamie. Szczęśliwie coraz głośniej rozbrzmiewa retoryka na eventach.

Czy współczesne zdobycze naukowe z zakresu komunikacji nie przekreślają dorobku wieków?
Wręcz przeciwnie. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, należy docenić uniwersalizm i wnikliwość starożytnych intuicji. Mimo upływu tysiącleci okazują się bowiem nadal aktualne w świetle najnowszych badań.

Czerpiąc pełnymi garściami ze skarbca tradycji staram się kontynuować to co najlepsze w europejskiej kulturze wymowy. Przeszczepiam na grunt eventów wiedzę i doświadczenie najlepszych mówców wszechczasów.

Powrót do poprzedniej strony